Čerpadla slouží k dopravě vody. Způsob dopravy je buď formou nasávání nebo vytlačování.

Co je potřeba znát před koupí čerpadla:

1)    Ujasníme si jakou vodu budeme čerpat, zda vodu pitnou, užitkovou, dešťovou nebo splaškovou. Důležitou informací jsou údaje o zdroji vody, zda se jedná o vrt nebo studnu, jak hluboko je voda a jaká je vzdálenost zdroje vody.

2)    Výškový rozdíl vody je jednou z veličin důležitých k vypočítání výkonu čerpadla. Musíme sečíst všechny výšky od zdroje vody k výtoku a přičíst ztrátu 1 m na každých 10 m délky potrubí.

3)   Zhodnotíme zda bude čerpadlo sloužit k občasnému použití např. na zahrádce, nebo v rodinném domku, případně v nasazení 24 hod. denně. Pro stálé použití se doporučují nerezová čerpadla. Pokud chceme vodou zásobovat nemovitost, doporučujeme použít tzv. domácí vodárny. Součástí vodárny je tlaková nádoba, která zabraňuje častému spínání čerpadla. Výkon vodárny je vždy dán výkonem čerpadla a nikoliv velikostí nádoby, která ovlivňuje četnost spínání čerpadla. Velikost nádoby se proto dá odvodit z údajů o spotřebě vody - je vhodné celkovou sestavu nechat na odborníkovy .

Typy čerpadel:

A - Odstředivá čerpadla (nejrozšířenější). Nejsou samonasávací je nutné před použitím zalít čerpadlo i sací potrubí

B - Vřetenová čerpadla. Transportují vodu otáčením nerezového šneku v gumovém statoru. Předností je vysoký výtlak až 80m vodního sloupce. Nedostatkem těchto čerpadel je omezený průtok na 60l/min a vyšší možnost poškození hydraulické části čerpadla při chodu na sucho (bez vody). 

C - Vibrační čerpadla. Místo elektromotoru mají elektromagnet, který v rytmu síťového kmitočtu přitahuje ocelovou kotvu, uloženou v gumě a vhání tak vodu do potrubí. Předností je výtlak do 40m, nedostatkem choulostivost na vniknutí nečistot a maximální doba provozu 4 hod.

Pokud chybí elektřina:

 Rada závěrem:

 

Kontaktní formulář

Podmínky ochrany osobních údajů

 

Aktuality

Zahradní osvětlení

Zeptejte se nás také na zahradní osvětlení in-lite nebo závlahové systémy RainBird

Reference

Vyhledávání neprůchodných kanalizačních sítí systémem studničních šachet

JE ČEZ Dukovany

Vrty pro benzinové čerpací stanice

BENZINA a.s.

Výstavba 30 kopaných studní pro jednotlivé rodinné domy

Satelitní sídliště NEŘEDÍN - Olomouc

© 2012 - 2023 STUDNY Doležel & Janíček, s.r.o. | GDPR. COOKIES.

Nahoru